III. Gyulai 56-os Művészeti Emlékverseny élményei…

2014. november 7-én a gitárszakkörösök kis csapata részt vett a gyulai Október 23. Alapítvány által szervezett emlékesten, versmegzenésítés kategóriában. Márai Sándor: Mennyből az angyal c. versét dolgoztuk fel fuvola és gitárkísérettel. Seres Melinda tanár néni és zenésztársa, Hrubák György segített a felkészülésben. A méltó alkalmat megtisztelte több 56-os személyiség, így M. Szabó András Gyula város 1956-os polgármestere is. Az 56-os szellemiség jegyében telt rendezvényen vers-és próza, versillusztráció, versmegzenésítés kategóriákban osztottak díjakat. A diákok átéléssel és felkészülten adták elő a verseket, hangszeres produkciókat a rangos zsűri előtt. A mi zeneszámunkat Perlaki Attila, a gyulai Erkel kórus karnagya értékelte. Nagyon megdicsért bennünket és előadásunkat különdíjjal jutalmazta. A verseny után mindenki részt vehetett egy kötetlen beszélgetéssel egybekötött közös vacsorán. Nagyon jól éreztük magunkat! Jövőre is elmegyünk!

1.jpg
 Seres Melinda, Hrubák György, Katona Réka, Zsilinszki Diána, Kovács Ferenc, Számel Tamás

A Recski Történelmi Emlékparkban jártunk

A gyulai Október 23. Alapítvány szervezésében lehetőséget kaptunk néhányan (Nagy Panna Zsófia, Szekeres Kata, Szél Anikó, Számel Tamás, Csizmadia Bertold), hogy tanulmányi kirándulás keretében elutazhattunk a Bükk-hegységben található településre, Recskre, a Nemzeti Történelmi Emlékhelyre, a „Magyar Gulagra”. Ide hurcolták az 1956-os forradalomban szerepet vállaló hősöket, akik a kommunista rendszer ellenségei lettek. Az autóbuszon M. Szabó András Gyula város 1956-os polgármestere mesélt az átélt fogva tartás szörnyű élményeiről. Számomra legérdekesebb, legmeghatóbb a börtönévekről szóló szomorú tényeket feltáró elbeszélése volt. Az esős időjárás még átélhetőbbé tette számunkra a munkatáborban történt szörnyűségek megértését. Tiszteletadással gondoltunk az áldozatokra az emlékmű előtt, miközben koszorúinkat elhelyeztük. A barakkokban kiállított tárgyak és a hozzá fűződő képanyagok jól bemutatták a táborlakók szomorú sorsát. A kiállításon legmegdöbbentőbb élmény a fogvatartottakról szóló visszaemlékezések és borzasztó életkörülményeik látványa volt. A szövegekből mégis kiderült a hitükből fakadó bizakodás, mennyire reménykedtek, hogy egyszer vége lesz az értelmetlen szenvedésnek.  A nap második részében Egerben álltunk meg: nagyon jót sétáltunk a Dobó-téren, nagyon tetszett a történelmi város hangulata. Társaim nevében is köszönöm a kirándulást Pataky László tanár bácsinak, aki az alapítvány tagja.

okt23alap.jpg

Szél Anikó, Szekeres Kata, Nagy Panna Zsófia, Számel Tamás , Csizmadia Bertold